Erdoğan, komünist yazarın dizeleriyle seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul ilçe adaylarını açıkladı. Erdoğan konuşmasında, komünist yazar Vedat Türkali’nin “İstanbul” şiirinden de dizeler okudu. Cumhur İttifakı çatısı altında açıklanan adaylardan Silivri ve Beşiktaş’ta MHP’li, 37 ilçede de AKP’li isimler aday gösterildi. AKP, mevcut 24 ilçe belediye başkanından 3’ünde değişikliğe gitti.

Şiirin Erdoğan tarafından okunmasının ardından mısraların hikayesi merak konusu oldu. Vedat Türkali’nin yazdığı daha sonra Edip Akbayram tarafından şarkı olarak söylenen İstanbul şiiri bir şehre duyulan sevgiyi en iyi anlatan şiirlerden biridir.

“Salkım salkım tan yelleri estiğinde
Mavi patiskaları yırtan gemilerinle
Uzaktan seni düşünürüm
İstanbul Binbir direkli Haliç’inde akşam
Adalarında bahar
Süleymaniye’nde güneş
Hey sen ne güzelsin kavgamızın şehri”

Bu şiir içindeki devrimci öğelerle yıllar içinde solcuların marşı haline geldi.

Yıllarca solcuların marşı haline gelen bu şiiri aslında Vedat Türkali eşi Merih Pirhasan için yazmıştı.

O sıralar Nevşehir’de edebiyat öğretmenliği yapan Vedat Türkali’nin, kızı Deniz Türkali’ye hamile olan eşi İstanbul’ a gelmişti.

Eşi doğum yaptı. Fakat Vedat Türkali izin alıp İstanbul’a gelemiyordu. Aylrca yeni doğan çocuğunu ve eşini göremiyordu.

Bu hasretin sonunda Vedat Türkali yıllarca kimsenin dilinden düşürmediği bu şiiri yazmıştı.

Şiirde hem İstanbul’a hem eşine hem de yeni doğan çocuğuna olan özlemini anlatıyordu.

Fakat yıllar içinde çok sevildi, içindeki devrimci öğeler öne çıktı, Edip Akbayram’ın sesiyle hatırlanan şiir solcular için İstanbul marşı haline geldi.

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Türk roman ve senaryo yazarı, şairdir. Gerçek adı Abdülkadir Pirhasan’dır. Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi.

Vedat Türkali, Abdülkadir Pirhasan adıyla yazdığı senaryolar 60’lı yıllarda sansür kurulundan geçmeyince yönetmen arkadaşı Atıf Yılmaz O’na bir tavsiyede bulunur.

Yılmaz, içinde Türk kavramı içeren bir takma ad kullanmasını ve senaryoları bu isimle sansür kuruluna yollamayı önerir. Abdülkadir Pirhasan Vedat Türkali adını alır ve senaryoları bu isimle sansür kurulundan geçer.

Vedat Türkali’nin iki çocuğu vardır: Tiyatrocu Deniz Türkali (Pirhasan) ve yönetmen Barış Pirhasan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir