ABD’den “İsveç” açıklaması: Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışına olan açık desteği sürüyor

ABD yönetimi, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin teklifin TBMM Dış İlişkiler Komisyondan geçmesini memnuniyetle karşıladığını ve ABD Başkanı Joe Biden‘ın Türkiye’ye F-16 satışına olan açık desteğinin sürdüğünü bildirdi.

AA muhabirinin sorusuna yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin attığı son adımı büyük memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Bakanlık açıklamasında, “Başkan Biden, uzun zamandır Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonuna verdiği açık desteği sürdürmektedir ki bu durum NATO’nun operasyon kabiliyetini geliştirecektir.” ifadelerine yer verildi.

TBMM Dış İlişkiler Komisyonunda İsveç’in NATO’ya üyeliğine ilişkin teklifin kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara’ya F-16 satışına ilişkin Kongreye resmi bildirim yapılıncaya kadar bu tür dış silah satım süreçlerine ilişkin açıklama veya yorum yapamayacaklarını da belirtti.

NATO’ya İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonunda kabul edilmişti.

Oy çokluğuyla kabul edildi

“NATO’ya İsveç Krallığının Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi”, oy çokluğu ile Komisyon’da kabul edildi.

AKP, MHP ve CHP “Evet” oyu verirken İyi Parti ile Saadet Partisi “Hayır” oyu verdi. DEM Parti oylamaya katılmadı.

Tasarı, Genel Kurula sevk edildi.

TIKLAYIN – İsveç’in NATO üyeliği tasarısı, Dışişleri Komisyonu’ndan geçti

TIKLAYIN – Meclis’te kritik salı: Dışişleri Komisyonu İsveç oylaması için toplanıyor; AKP, MHP’yi “Evet” için ikna edebilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir