Sandık Görevlisi Ücreti Ne Kadar? Sandık Görevlisi Nasıl Olunur, Başvuru Nasıl Yapılır?

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. Seçimlerde sandık görevlileri de görevlerinin başında olacak. Sandık görevlilerinin alacağı ücret YSK tarafından belirleniyor. Sandık görevlisi olmak isteyen kişiler de sandık görevlisi ücretlerini ve nasıl sandık görevlisi olunacağını araştırmaya başladılar. Peki 2023 sandık görevlisi ücretleri ne kadar? Nasıl sandık görevlisi olunur, sandık görevlisi başvurusu nasıl yapılır?

İşte detaylar…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs Pazar günü yapılacak. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde ise 28 Mayıs’da seçim sandıkları tekrar kurulacak.

Sandık görevlisi başvuruları ise seçime az bir zaman kala merak edilmeye başlandı. Seçim günü sandık görevlisi olmak isteyen kişiler sandık görevliliği hakkında araştırma yapıyorlar. Özellikle sandık görevlisi ücretleri ve nasıl başvuru yapılacağı araştırılıyor.

Sandık Görevlisi Ücreti Ne Kadar?

Seçimlerde görev alacak sandık görevlilerinin ücretleri seçimlerden birkaç ay önce açıklanıyor. Ancak 14 Mayıs’da düzenlenecek seçimler için henüz bir açıklama yapılmadı. Sandık görevlilerinin ücretlerinin yakın zamanda YSK tarafından açıklanması bekleniyor. 

2019 yerel seçimlerinde sandık görevlilerinin aldıkları ücretler ise şu şekildeydi:

Siyasi Partilerin Temsilcileri: 130,00 TL

Başkan ve Üyeler: 261,00 TL

Sandık Görevlisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Sandık görevlisi olmak için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,

  • Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak gerekiyor. 

Seçimlerde idare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar ise sandık başında görev alamıyor.

Sandık Görevlisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Seçimlerde sandık görevlisi olarak görev alacak kişilerin ikametgah adreslerine göre ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Sandık görevlilerinin iki farklı çeşidi bulunuyor. İlki siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileri, diğeri ise sandık kurulu görevlisidir. 

Siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileri; siyasi partilerin seçime girecekleri bölgedeki görevlileri YSK’ye başvurması sonucunda görev başına gelirler. Başvuru sırasında bir form doldurulur ve doğrudan YSK’ye yapılır. İnternet üzerinden başvuru alınmaz. Siyasi partilerin sandık görevlisi olarak görev almak isteyenler ilgili siyasi partiye başvuruda bulunabilirler. 

Sandık kurulu görevlileri ise YSK tarafından belirlenen devlet memurlarıdır. Sandık kurullarının görevleri arasında sandıktan çıkan zarfları, oy pusulalarını saymak ve sonuçlarını tutanağa geçirmek, sandığın konulacağı yeri tayin etmek gibi görevler bulunmaktadır. 

YSK Sandık Kurullarının Görev ve Yetkileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir