Mısır, Sudandaki çatışmalar sebebiyle 904 vatandaşını tahliye etti

Mısır, Sudan’daki çatışmalar sebebiyle tahliye ettiği vatandaşlarının toplam 904’e ulaştığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, dün 134 kişinin hava yolu, 334 kişinin de kara yolu ile ülkeden tahliye edildiği belirtildi.

Tahliye işlemlerinin başlamasından bu yana toplam 904 Mısır vatandaşının Sudan’dan getirildiği ifade edilen açıklamada, Sudan’ın başkenti Hartum ve Port Sudan’daki konsolosluk ile Vadi Halfa’daki konsolosluk ofisinin, Mısır vatandaşlarıyla koordine halinde olduğu kaydedildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, Sudan’da 10 binden fazla Mısır vatandaşı yaşıyor.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Sudan’daki çatışmalarda şimdiye kadar en az 427 kişinin öldüğünü, 3 bin 700’den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir