Erdoğan: “Anlaşılan Gözlerini Emeklimize Dikmişler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen emekliler ile iftar programında; “Anlaşılan şimdi de gözlerini emeklimize kestirmişler. Her seçim öncesi yaptıkları gibi açmışlar vaat bohçasını, bol keseden dağıtıyorlar. Sizlere sormak istiyorum, biz 20 yıldır emeklimiz başta olmak üzere milletimize verdiğimiz tüm sözleri tuttuk mu? Tuttuk. Yapacağız dediğimiz her projeyi yaptık mı? Yaptık. Çözeceğiz dediğimiz her sorunu çözdük mü? Çözdük. Bu arada eksikliklerimiz de olmuş olabilir, doğrudur ama verdiğimiz her sözü yerine getirerek ülkemize çağ atlattığımızı kimse inkar edemez” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen emekliler ile iftar programında konuştu. Erdoğan burada şunları söyledi:

“TÜRKİYE YÜZYILINI DA BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ. BU KONUDA SİZLERDEN DESTEK BEKLİYORUM”

“Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren emeklilik düzenlemesi ile 2 milyon 250 bin vatandaşımızı yaş engelinden kurtararak bu geniş aileye katılma imkanı sağladık. Bu vatandaşlarımızın bir kısmı mutlaka kendi işinde veya ücretli olarak çalışmaya devam edecektir. Bir kısmı ise bugün için sakladığı hayallerini gerçekleştirmek üzere yeni bir hayat adım atacaktır. Ciddi bir rahatsızlığı engeli olmayan insan için yapacağı işte uğraşacak hobi de bitmez. Çalışırken de olduğu gibi emeklilik döneminizde de sizlerin hep yanında olacağız. Türkiye yüzyılını sizlerin tecrübesiyle, birikimiyle, geniş ufkuyla şekillendireceğiz. Sizler eski Türkiye’yi, eski Türkiye’nin yokluklarını, yoksunluklarını, krizlerini, acılarını, kayıplarını en iyi bilenlersiniz. Ülkemizin 20 yıldır nereden nereye geldiğini belki gençlerimize anlatmakta zorlanabiliyoruz ama sizler bunun canlı şahitlerisiniz. Huzurun, güvenin, istikrarın, sahip olduğumuz demokrasi ve kalkınma hazinesinin, eser ve hizmet siyasetinin anlamını yani nesillere ancak siz izah edebilirsiniz. Eğitimden sağlığa adaletten emniyete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma, spordan sosyal yardımlara her alanda ülkemizi asırlık eksikliklerini tamamlayarak bugünlere beraberce getirdik. Şimdi Türkiye yüzyılını da birlikte inşa edeceğiz. Bu konuda sizlerden destek bekliyorum.

“ÜLKEMİZDE GEÇMİŞTE EMEKLİ MAAŞLARI GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ BİR SEVİYEDEYDİ”

Hayatın en ağır yüklerini geride bıraktıktan sonra, emeklilik döneminizi rahatça sürdürmek, bunun için gereken imkanlara sahip olmak sizlerin hakkıdır. Bunu da elbette aldığınız emekli maaşı ile yapacaksınız. Ülkemizde geçmişte emekli maaşları gerçekten çok kötü bir seviyedeydi. Hükümete geldiğimizde 66 lira, yani o günkü kurla anca 50 dolara tekabül eden emekli maaşı alan insanlarımız vardı. Türkiye’nin geçtiğimiz 20 yılda sağladığı büyümeden, zenginlikten emeklilerimiz istifade etti. En düşük emekli maaşını son düzenleme ile 7 bin 500 liraya yani yaklaşık 400 dolara yükselttik. Aynı dönemde asgari ücreti 184 liradan 8 bin 500 liraya, engelli aylığını 25 liradan 2 bin 400 liraya, 65 yaş aylığını yine 25 liradan bin 900 liraya çıkardık. Memur, emekli ve esnaf sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında toplayarak hem işlemleri kolaylaştırdık hem hizmet standardı bakımından aradaki uçurumları kapattık.

“SADECE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI GETİRDİĞİMİZ SEVİYE İLE BAŞLI BAŞINA EMEKLİLERİMİZE VERDİĞİMİZ DEĞERİN GÖSTERGESİDİR”

Bir dönem çalışanlarımız gibi emeklilerimiz de fiş, fatura toplayarak vergi iadesi alırdı, biz bu uygulamayı kaldırarak elde edilen yüzde 4 civarındaki geliri de maaşlara ekledik. Tasarrufu Teşvik Fonu ve Konut Edindirme Yardımı gibi çalışırken yapılan kesintilerin ödemesini emeklilerimize de biz yaptık. Maaşlarınızın yattığı bankaların, bunun için sizlere promosyon ödemesi yapmasını temin ettik. Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunmak isteyen emeklilerimizin aylıklarından yapılan yüzde 15 kesintiyi önce düşürdük sonra tamamen kaldırdık.  Madenciler başta olmak üzere, farklı iş kollarında çalışan çok sayıda insanımıza emeklilik ile ilgili avantajlar sağlayarak hakkaniyeti temin ettik. Yurt dışında çalışanların ülkemizdeki emekliliklerini kolaylaştırdık. Borçlanma imkanını genişleterek emeklilik haklarından yararlanabilmelerini özellikle önüne geçtik. PTT aracılığı ile talep eden emeklilerimizin maaşlarını evlerinde alabilmelerini sağladık. Emeklilik ile ilgili işlemlerin pek çoğunun E-devlet üzerinden yürütülebilmesini temin ederek kurumlardaki yığılmaların önüne geçtik. Memurların ek göstergelerinde yaptığımız yükseltmelerden emeklilerimiz de yararlandı. Tarihimizde ilk defa emeklimize bayram ikramiyesi ödemesini biz başlattık. İlk olarak 2018 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında biner lira olarak başlayan bu ödemelerin tutarını önce bin 100 liraya, şimdi de 2 bin liraya çıkardık. Bu listeyi onlarca madde ile uzatmak mümkündür. Sadece en düşük emekli maaşını getirdiğimiz seviye ile başlı başına emeklilerimize verdiğimiz değerin göstergesidir.

“HER SEÇİM ÖNCESİ YAPTIKLARI GİBİ AÇMIŞLAR VAAT BOHÇASINI, BOL KESEDEN DAĞITIYORLAR”

Son günlerde birileri emeklilerimizin maaşları ve ikramiyeleri üzerinden bir istismar siyaseti yürütmeye çalışıyor. Neymiş? Maaşları şöyle yapacakmış, ikramiyeleri böyle yapacakmış, bunun için söz veriyormuş. Hatırlarsınız aynı zat, mahalli seçimler öncesi kazandığı belediyelerden tek bir işçinin bile işinden edilmeyeceği konusunda namus sözü vermişti. Nerede namus? Ne oldu? Bunca insanlar belediyelerden ne oldu? Çıkartıldı. On binlerce insan işinden, ekmeğinden edildi ve bu kişi namus sözünü asla yerine getirmedi. Aynı şekilde mali idareler seçimleri öncesi belediyelerinde toplu taşımadan suya kadar her hizmeti bedava yapma sözü verdiler. Ama onların hiçbirini de tutmadılar. Hatta ekranlara çıkıp, belediye kazandıkları yerlerde her çiftçiye bedava traktör vereceğiz diye söylediler. Sorun bakalım, ülkenin neresinde, hangi çiftçiye bedava traktör vermişler? Anlaşılan şimdi de gözlerini emeklimize kestirmişler. Her seçim öncesi yaptıkları gibi açmışlar vaat bohçasını, bol keseden dağıtıyorlar. Sizlere sormak istiyorum, biz 20 yıldır emeklimiz başta olmak üzere milletimize verdiğimiz tüm sözleri tuttuk mu? Tuttuk. Yapacağız dediğimiz her projeyi yaptık mı? Yaptık. Çözeceğiz dediğimiz her sorunu çözdük mü? Çözdük. Bu arada eksikliklerimiz de olmuş olabilir, doğrudur ama verdiğimiz her sözü yerine getirerek ülkemize çağ atlattığımızı kimse inkar edemez.

“BU KİŞİ ÜLKENİN YÖNETİMİNE GEÇERSE OLACAKLARI BEN SİZE SÖYLEYEYİM, DEVLET BÜTÇESİNDEN MAAŞ ALAN HİÇ KİMSE BİR SONRAKİ AY HESABINA O PARANIN YATIP YATMAYACAĞINI BİLEMEYECEKTİR”

İşte 1 milyon 300 bin toplu konut inşaatını yaptık ve toplu konutlarımızı sahiplerine dağıttık. Mesela sizlerin emekli maaşlarını bayramlarda ve özel günlerde erken ödediğimiz olmuştur. Ama asla bir gün bile aksatmadık, geciktirmedik. Yaşadığımız deprem felaketine rağmen emeklisinden memur ve işçisine, toplumumuzun hiçbir kesimini maddi açıdan mağdur etmedik. Bugün bile hem depremin yaralarını sarıyor hem de milletimizin aşını büyütmeye çalışıyoruz. Allah göstermesin, bu kişi ülkenin yönetimine geçerse olacakları ben size söyleyeyim, sözünü ettiği o ikramiye, o maaş artışlarını yapar mı? Bilmiyorum ama kesin olan şu ki, emeklisinden işçisine ve memuruna kadar devlet bütçesinden maaş alan hiç kimse bir sonraki ay hesabına o paranın yatıp yatmayacağını bilemeyecektir.

“BUNLAR ÜLKE YÖNETMEYE, MİLLETİN DERTLERİNİ ÇÖZMEYE GELMİYOR. BUNLAR, EN AZ 7 KİŞİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI MAKAMI DAĞITMAYA GELİYOR”

Bunları halef selef oldukları başkanları da böyle yapmadı mı? Daktilolar Başbakanlık’ın önüne atılmalı mı? Deprem bölgesinde yıkılan evlerin yerine, bir an önce yenisini yapılması bekleyen vatandaşımız o yuvasına ne zaman kavuşacağını hiçbir zaman bilemeyecek. Engellisinden yaşlısına, dul ve yetiminden şehit yakını ve gazisine, devletten sosyal yardım ödemesi alan hiçbir insanımız bir sonraki ay hesabına bu paraların gelip gelmeyeceğini bilemeyecek. Çünkü bunlar ülke yönetmeye, milletin dertlerini çözmeye gelmiyor. Bunlar, en az 7 kişiye Cumhurbaşkanı yardımcılığı, vaatlerine bakılırsa en az 50 kişiye de bakanlık makamı dağıtmaya geliyor. Böyle şey olur mu? Böyle devlet yönetimi olur mu?

“EKONOMİYİ İKİ GÜNDE YERLE YEKSAN EDECEKLER SONRA DA TIPKI O KOLTUKTA DAHA ÖNCE OTURANLARIN YAPTIKLARI GİBİ AVRUPA’YA AMERİKA’YA GİDİP MEMUR MAAŞI ÖDEMEK İÇİN PARA DİLENECEKLER”

Bunlar köprüsünden tüneline, şehir hastanesinden savunma sanayi projelerine kadar yapılanları yıkmaya, devam edenleri durdurmaya geliyor. Şu anda Ankara’da iki tane şehir hastanemiz var mı? Var. Bu şehir hastanelerinde sağlıkta vatandaşımız en lüks hizmeti alıyor mu? Alıyor. Eskiden bu hastanelerimizin halini düşünün, ne haldeydi? Bunlar siyasette koalisyonlar, güvenlikte terör ve kaos, ekonomide kriz ve çöküş, sosyal hayatta kavga ve dövüş, dış politikada mahcubiyet ve teslimiyet olan eski Türkiye’yi geri getirmeye geliyor. Bunları biz söylemiyoruz, kendileri söylüyor. Böyle bir zihniyetin bırakınız ülkeyi büyütmeyi, geliştirmeyi, mevcut işleyişi sürdürmesi mümkün mü? Ekonomiyi iki günde yerle yeksan edecekler sonra da tıpkı o koltukta daha önce oturanların yaptıkları gibi Avrupa’ya Amerika’ya gidip memur maaşı ödemek için para dilenecekler, para….

“BUNLAR IMF’NİN AYAĞINA ÇANTACILARINI GÖNDERECEKLER, ÜÇ KURUŞ İÇİN ÜLKENİN ONURUNU AYAĞA DÜŞÜRECEKLER”

IMF’ye gidip para dilenmediler mi? Niçin? Memur maaşlarını ödemek için. Peki 20 yıldır böyle bir durumu bizde gördünüz mü? Her şey zamanında tıkır tıkır ödenir. Bunlar otel odalarında buluştukları IMF’nin ayağına çantacılarını gönderecekler, yine el açacaklar, üç kuruş için ülkenin onurunu ayağa düşürecekler. Göreve geldik, IMF’ye olan 23,5 milyar doları 2013 yılında biz IMF’ye olan borcu bitirdik ve ondan sonra IMF’ye kapımıza sokmadık. Bizim şimdi IMF ile ilgimiz yok, her geçen gün de daha iyi olacak. Türkiye 20 yıl sonra yeniden küresel lobilere bağımlı hale getirmeye düşünüyorlar. Sizler, o kötü günleri çok iyi biliyorsunuz…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir